Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej. Znajduje się tam Sanktuarium pasyjno-maryjne Matki Bożej Słuchającej, które pozostaje pod opieką braci mniejszych konwentualnych franciszkanów. Przyciąga ono każdego roku wielu pielgrzymów. Sama Kalwaria Pacławska mieści się koło Przemyśla, przy granicy polsko-ukraińskiej. Ta mała wioska leży na wzgórzu u podnóża Bieszczad.

Pomysłodawcą oraz dyrektorem FSM-u był o. Ryszard Wróbel. Pierwsze 23 Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM-u przez 5 lat młodzież przyjeżdżała na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”. Na czele Spotkań od 18. do 28. stał. o. Piotr Reizner. Od 29. FSM-u, szefem jest o. Marcin Drąg, znany z wielu inicjatyw m.in.: Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii, czy Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Podczas tygodniowego Spotkania młodzież uczestniczy w codziennych mszach, które zazwyczaj prowadzą zaproszeni księża oraz zakonnicy. Mają także okazję do brania udziału w spotkaniach w grupach, polegających na dyskusjach w kilkuosobowym gronie. Spotkania z animatorami mają otworzyć uczestników na rozmowę o tym, co usłyszeli danego dnia, by mogli sami zabrać głos. Jednocześnie forma mniejszych spotkań pozwala na szybszą integrację.

Ponadto każdego dnia odbywają się konferencje z zaproszonymi gośćmi. Są to często osoby znane. W ubiegłych latach odwiedzili nas: Krzysztof Ziemiec, Adam Woronowicz, Radosław Pazura, Bogdan Zalewski, Przemysław Babiarz, Marek Nowicki, Tomasz Zubilewicz i wielu innych. Na FSM zapraszani są także muzycy, którzy każdego wieczoru Spotkania bawią młodzież. Gościliśmy już m.in.: Full Power Spirit, Tau, Maleo Reggae Rockers, Siewców Lednicy. Wszyscy przybyli mają okazję do podzielenia się swoim świadectwem.

Prócz spotkań z gośćmi na FSM-ie organizowane są kina pod chmurką, tańce oraz zawody sportowe. Franciszkańskie Spotkanie Młodych ma charakter biwakowy, co sprzyja niepowtarzalnej atmosferze. Składają się na nią: franciszkański charyzmat wiary, zaproszeni goście oraz około tysięczna liczba uczestników.

Organizatorem Spotkania jest krakowska Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

Zapraszamy na stornę:

https://fsm.franciszkanie.pl/