Boża Miłość – czekolada

Boża Miłość.

Potrzebne: 2 czekolady, najlepiej użyć dużych czekolada, a już na pewno w druga czekolada.

Rekolekcje szkolne.

Pokazujemy dzieciom/młodzieży, że mamy 1 czekoladę. Zapraszamy jedną osobę, aby przyszła do nas na środek. Kiedy uczeń dociera do nas zadajemy mu pytanie o imię i z serii trudnych: czy wie kto jest pierwszym świętym w Kościele Katolickim? Uczeń ma możliwość wykorzystania „z telefonu do przyjaciela”, czyli może szukać pomocy u koleżanek kolegów, jak to nie pomaga, może poprosić o pomoc katechetów. Można dawać wskazówki, podpowiedzi. Bardzo dobrze, że nie idzie uczniom tak łatwo. Odpowiedź: Łotr z krzyża. Kiedy udaje się uzyskać odpowiedź dajemy czekoladę i pozawalamy usiąść, po czym pokazujemy drugą czekoladę i zajadamy pytanie kto teraz jest chętny? Kiedy przychodzi do nas chętny, pytamy o imię i dajemy mu czekoladę 🙂 Młodzi często czekają na zadanie, które muszą spełnić i dziwią się, że już mogą usiąść. Teraz bardzo ważne jest wytłumaczenie co symbolizuje 1 czekolada a co 2.

1 czekolada: to obraz jak często nosimy, że na Miłość trzeba zasłużyć. Trzeba odpowiedzieć w tym wypadku na trudne pytanie.

2 czekolada: to obraz Bożej Miłości. Boża Miłość jest i to za darmo, jedynie co trzeba do „wyjść na środek” po nią, pewnego rodzaju powiedzieć „tak”, przyjąć ją, ale ona już jest.

Dodatkowo można rozgraiczyć wielkości czekolad. Pierwszą dajemy małą tabliczke, a drugą dużą. 2 czekolada, jest symbolem większej Bożej Miłości dla nas, większej niż my sobie wyobrażamy, mała (pierwsza) zaś, to ta którą my sobie wyobrażamy.